Krajské volby – dokonáno jest!

Plzeňský kraj má nové vedení

Do čela Plzeňského kraje a do funkce hejtmana byl dne 21.11.2016 zvolen na ustavujícím zasedání nového zastupitelstva Plzeňského kraje pan Josef Bernard (ČSSD), bývalý ředitel Škoda Transportation, s.r.o. v Plzni.

Byl zvolen 23 hlasy, tedy nejtěsnější nadpoloviční většinou, kterou v 45 členném zastupitelstvu má nově utvořená koalice, tvořená ČSSD a dalšími pravicovými stranami – ODS, Koalice pro Plzeňský kraj (KDU - ČSL, Strana zelených a Nestraníci) plus Starostové a patrioti (s podporou Svobodných a Soukromníků).

Hnutí ANO 2011, které volby v kraji vyhrálo, skončilo v opozici spolu s KSČM, koalicí SPD – SPO a TOP 09.

V politickém spektru patří Josef Bernard na pravý kraj, pravého křídla uvnitř ČSSD a mohl by být klidně ozdobou v řadách ODS. Ihned po krajských volbách se vyjádřil pro média, že „s komunisty nikdy, to raději odstoupím“! Své politické začátky psal jako jeden z tehdy mladých vůdců Občanského fóra v roce 1989 ve Škoda Plzeň.

Bernard má uvnitř ČSSD v Plzeňském kraji i řadu odpůrců. Proto, aby mohl kandidovat na hejtmana musel předseda krajského výboru ČSSD Milan Chovanec /současný ministr vnitra ČR/ prosadit v kraji vyjímku. Bernard je totiž členem ČSSD opravdu krátkou chvíli. Je veřejným tajemnstvím, že Bernard je Chovancovo "člověk" a je jasné, kdo je architektem politiky ČSSD v Plzeňském kraji a kdo tahá za nitky. 

Po svém zvolení hejtmanem Bernard prohlásil. "Mám poměrně jasnou vizi, jak by měl Plzeňský kraj vypadat. Měl by být čistý, bezpečný a vstřícný k mladým rodinám i k seniorům. Podařilo se nám sestavit novou koalici, která se může někomu zdát jako nesourodá, ale není tomu tak, ve stejném formátu funguje úspěšně v Plzni. Podařilo se nám najít při vyjednávání mnoho průnikových témat“. Bernard tak veřejně potvrdil, že ČSSD je schopná a ochotná se v zájmu obsazení lukrativních postů spojit s kýmkoliv!

Zastupitelstvo také zvolilo náměstky hejtmana. I přes kritiku opozice jich bude šest, dosud byli čtyři.

Prvním náměstkem je Marcela Krejsová z ODS, která bude odpovídat za oblast ekonomiky, investic a majetku. Dalšími náměstky jsou Martin Baxa (ODS), odpovědný za kulturu a památkovou péči. Náměstkem pro dopravu je Pavel Čížek (Starostové a patrioti) a Ivana Bartošová (Koalice pro Plzeňský kraj) bude mít na starosti školství a cestovní ruch. Ivo Grüner (ČSSD) je náměstkem pro oblast regionálního rozvoje, fondů EU a informatiky a Zdeněk Honz (ČSSD) je odpovědný za sociální věci.

Členy rady bude ještě - radní pro zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD) a radní pro životní prostředí a zemědělství Radka Trylčová (ODS). 

                                                   Pohled na hlasovací tabuli: Zelená - PRO, červená - PROTI, oranžová - ZDRŽEL SE

Do zastupitelstva se dostalo rekordních osm ze 17 kandidujících stran. ANO má 11 míst, ČSSD devět, ODS osm, KSČM šest, Starostové a Patrioti čtyři a TOP 09 tři mandáty. Po dvou křeslech má ještě Koalice SPD a SPO a Koalice pro Plzeňský kraj. 

Zastupitelé také díky koalici schválili vznik nových výborů zastupitelstva - je jich devět místo dosavadních pěti. Tři výbory povedou placení funkcionáři. Výbory mají více členů než dosud. Na kritiku všech opozičních stran Bernard namítl, že to odpovídá velkému počtu stran v zastupitelstvu i stran v koalici. Řekl, že náklady na výbory a radu kraje budou i při větším počtu a větším obsazení nižší než dosud.

Místo předsedy Kontrolního výboru, který podle zvyku připadá opoziční straně, nenabídla koalice nejsilnější opoziční straně ANO, ale KSČM. Na druhý pokus byl předsedou Kontrolního výboru zvolen Ing. Václav Štekl /KSČM/.

Bernard zastupitelům i obyvatelům slíbil otevřený kraj. "Budeme víc komunikovat s občany, vtahovat je do věcí veřejných," řekl. Prioritou zůstává doprava a zdravotnictví či sociální oblast a péče o seniory. Slíbil další zlepšování silniční sítě, podporu budování obchvatů měst i to, že nedopustí privatizaci krajských zdravotnických zařízení. Slíbil podporu cestovnímu ruchu i sportu.

ikona-vpravo-humor ikona-vpravo-videa ikona-vpravo-facebook