Islám očima Čecha, poslance Jiřího Valenty

V poslední době rezonuje u nás a v celé Evropě téma islámu a postavení žen v tomto náboženství.

Zeptali jsme se poslance Jiřího Valenty, člena sněmovního hospodářského výboru PČR, který se loni na podzim účastnil státní a podnikatelské cesty na Arabský poloostrov, jak viděl svýma očima pozici tamních žen v arabské společnosti. Cílem cesty byly Kuvajt, Spojené arabské emiráty a Omán.

Arabské ženy mají různé postavení v jednotlivých arabských zemích, někde je svobodnější, jinde je velmi rigidní, téměř středověké. Dle studie agentury Reuters je údajně nejhorší v Egyptě, dle mého názoru je to Saúdská Arábie.

Při své cestě jsem zažil, že se cizinky, přijíždějící do této země, musejí celé zahalit již na palubě letadla, a dokonce při převlékání letištní úředníci kontrolují, zda má letadlo zatažená okénka. Arabským argumentem pro zahalování žen je, že žena by měla být hodnocena především podle svého intelektu a schopností, a ne podle tělesných proporcí, jak tomu bývá na Západě. Proto musí své křivky skrývat pod dlouhými hábity.

Je známo, že v Saúdské Arábii nemohou ženy řídit auta. I když údajně teď vzplál boj za tuto možnost, dodává Jiří Valenta.

 

Narození dívky je pro rodinu v tomto světě spíše na obtíž. V méně bohatých zemích učí dívku vázat koberce, tak je prý potom lépe prodatelná (rodiče ženicha za ni zaplatí více peněz).

Česká žena v Kuvajtu - Jiný kraj, jiný mrav

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) je dle mých zkušeností situace v postavení žen nejvolnější. Viděl jsem oddělené prostory v restauracích, ale zahalování je nepovinné, ženy řídí rodinné firmy, samy chodí nakupovat a ve frontách na úřadech mají přednost. Cizinky mohou chodit oblečeny volně, po evropském způsobu. Viděl jsem i dekolty a minisukně u žen, což je dle něho velký pokrok. Před deseti lety, kdy také měl možnost do této země zavítat, taková "rozpustilost" ještě nebyla možná. V SAE také roste úroveň vzdělání žen.

V Kuvajtu je teoreticky možné zastoupení žen v parlamentu, jenže skutečnost je taková, že žádná žena v zákonodárném sboru nyní nezasedá.

Do samotných mešit (v Kuvajtu, SAE, Ománu) smějí ženy jen do přísně oddělených prostor, dřevěných zamřížovaných kukaní. Místní průvodkyně ve Velké mešitě v Abú Zabí (v hlavním městě SAE), což je třetí největší mešita na světě, která pojme 40 tisíc věřících, poslanci sdělila, že ve svých třiceti letech zná jen tuto mešitu a cestu do práce, jinak nikde zatím nebyla, ale že je takto spokojená... Inu, jiný kraj, jiný mrav.

Flirtování zakázáno

Nikde neexistuje flirtování s muži, prostě nic takového jsem na svých cestách neviděl. Sňatky se domlouvají mezi rodinami, zato v Tunisku místní muži flirtují s cizinkami velice nevázaně, s místními ženami si to nikdy nedovolí.

Korán povoluje sňatky s nezletilými, často i dětského věku, ve většině zemí se manžel může rozvést kdykoliv (stačí třeba nespokojenost manželky s jeho polygamním životem), manželka prakticky nikoliv. Ve většině zemí mají arabští muži až čtyři manželky. Dle Koránu je musí uživit a ty dosavadní manželky musejí novou manželku odsouhlasit, ale v praxi to tak samozřejmě nebývá a záleží to na samotném muži.

Ženy většinou nepracují, ovšem neměli bychom podléhat dojmu, že muslimky touží chodit do práce. Mnoho žen zaměstnání ani nevyhledává. Jejich manželé, pomluvy sousedů a pevné tradice jim v tom brání. Mnohé ženy dokonce ani nijak zvlášť netouží po vycházení z domu. Veškeré nákupy a venkovní špinavou práci totiž obstarají muži.

Tento stav má z pohledu islámské společnosti svá pozitiva: Peníze, které muž vydělá, jsou potom majetkem celé rodiny, a například o chodu domácnosti či o zařízení a vybavení domu rozhoduje žena. Muž, který by ženy/ženu neuživil, je terčem veřejnému posměchu a při rozvodu musí ženu odškodnit.

Volební právo žen je snad již ve všech arabských zemích, kromě Saúdské Arábie, kde je omezené jen na komunální úroveň. V této zemi ženy nemají občanský průkaz, jsou zapsané do občanky manžela či otce.

Tak jako se postavení žen v Emirátech zlepšilo, v Iráku se po pádu režimu Saddáma Husajna zhoršilo. Začalo dominovat církevní právo, Tálibán atd.

Foto: archiv J. Valenty

Pozn.: Redakčně upravenu pro účely tohoto webu.

ikona-vpravo-humor ikona-vpravo-videa ikona-vpravo-facebook